Haber

Neden bu kadar çok artçı sarsıntı var? Jeolog Naci Görür nedenini açıkladı

Naci Görür, Tele1 canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntıların ardından çok sayıda artçı sarsıntının meydana geldiğine dikkat çeken Görür, bunun nedenini açıkladı.

“BÜYÜK DEPREMDEN ÖNCE BÖYLE DEPREM YOKTU”

Görer, “Bu büyük depremden önce bu kadar deprem olmuyordu. Yani 4.0 ve üzeri orta aralıkta depremler olurdu. Bunları teknik olarak da yorumlardık. Yani bu kadar deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı ve Doğu Anadolu Fayı üzerindedir.Yeryüzündeki bu sarsıntılar prestij büyüklüğünde büyük depremlerdir. Levha sınırlarında meydana gelen depremlerdir. Ülkemizde sarsıntıların olmasının sebebi ise bu coğrafyadaki levhaların göreli hareketleridir.” ifadelerini kullandı.

“İZMİR’DE 6 BOYUTLU DEPREM BEKLİYORUM”

İzmir’de 6 büyüklüğünde deprem beklediğini belirten Prof. Görer, “İzmir’de depremler genel olarak 6.0 mertebesinde. İzmir yarımadasında olduğunu sanmıyorum çünkü İzmir’in bahtı yok Ege’de deprem olsa bile İzmir’e maliyeti Bakın Sisam’da oldu deprem 6.8, Yunanistan’da oldu.İzmir depremi olarak biliyoruz.İzmir’in büyük ihtimalle 6.0 seviyesinde olacağına inanıyorum.Bu yüzden İzmir’de 7.0’ın üzerinde bir depremin nadir olduğunu varsayıyorum.İzmir Fayı’nın çalışmasına bağlı olarak. ” söz konusu.

korkuteli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu