Haber

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi Eminönü Meydanı’nda Oturma Eylemine Devam Ediyor

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Eminönü Meydanı’nda başlattığı oturma eylemi üçüncü gününde devam ediyor.

Cuma günü başlayan eylem kapsamında 39 sivil toplum örgütünün kadın üyesi, İsrail’e tepkilerini dile getirmek üzere bugün ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Eminönü Meydanı’nda bir araya geldi.

Ellerinde Türkçe ve İngilizce pankartlar taşıyan kadınlar, “Çocuklar öldürülürken değil, uyurken sessizdir” yazılı pankart açtı.

Oturma eylemine katılan kadınlardan Hayrunnisa Çiçek, vicdanlı kadınlar ve anneler olarak oturup sessiz nöbet tuttuklarını ve eylemlerine gece 00.00’a kadar devam edeceklerini söyledi.

Dünkü eyleme katılımın oldukça yüksek olduğunu belirten Çiçek, “Biz pankartlarımızı açtık, yoldan geçenlere Filistin konusunu anlattık ve ‘Siz de Filistin için 5 dakika oturun’ dedik. “Dedik. Oradaki katliamın durması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyoruz. En azından bu vesileyle Filistin için bir şeyler yapmaya çalışanlara ortam oluşturduk. Bugün çok sayıda çocuk ve aile katılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Filistin konusunda farkındalık yaratmak için buradayız”

Mavi Marmara Derneği Kadın Kolları Lideri Hatice Karasakız, “Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi olarak sivil toplum kuruluşları, kadınlar ve bireysel katılımcı arkadaşlarımızla el ele vererek mazlum Filistin halkının, soykırıma uğrayan halkın sesi olmaya karar verdik” dedi. Biz de onların çığlık sesi olmaya ve bunu dünyaya duyurmaya karar verdik.” “Cuma günü başlayan eylemimiz bugün de devam ediyor. Filistin konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bugün de burada eylem yapıyoruz. Herkesi bekliyoruz.” dedi.

Kadınların oturma eylemi gece 00.00’a kadar devam edecek.

erbaa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu