Ekonomi

Bakan Uraloğlu: 38 deniz aracıyla yılda 1 milyon metreküp tarıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sel kayıplarını en aza indirmek için dere ağızlarının açık tutulması gerektiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, 38 deniz aracıyla dere ağızlarındaki tıkanıklıkların önlendiğini, tarama çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydetti. Uraloğlu, sel nedeniyle oluşan kum birikimleri nedeniyle balıkçı barınaklarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti. “Su baskını nedeniyle oluşan kum birikintileri nedeniyle balıkçı barınakları kullanılamaz hale geliyor. Selden kaynaklanan zararları en aza indirmek için dere ağızlarını kapatılıp açık tutmaya çalışıyoruz. Liman ve tersanelerdeki kapasite artışlarına cevap verebilmek için, su derinliği, yüksek tonajlı gemilerin tersane ve limanlara giriş çıkışlarına imkan verecek şekilde uygundur. Derin tutuyoruz”sözlerini verdi.

Bakan Uraloğlu, tüm ülke kıyılarında yürütülen çalışmaların son aylarda İstanbul, İzmir, Trabzon, Yalova, Zonguldak ve Hatay illerinde yoğunlaştığını belirtti. Yıllık ortalama 1 milyon metreküp taban tarama çalışmasının hedeflendiğini kaydeden Uraloğlu, şöyle konuştu: “Balıkçı barınakları, taramalar, limanlar ve tersaneler dahil olmak üzere yılda ortalama 1 milyon metreküp tarama faaliyeti gerçekleştireceğiz. Şu anda Zonguldak Limanı’nda eksi 6 metreden başlayan derinlikler, tarama sonrasında eksi 9 metreye inecek. Yaklaşık 200 bin metreküp tarama yapılması planlanıyor. İlerleyen süreçte bin metreküp taşıyacak şekilde tarama çalışmaları yapılacak, aynı zamanda tarama yapabilen deniz araçları da eklenecek.”dedi.

Bakan Uraloğlu, üs tarama faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi:

“Balıkçı barınakları için barınakların içinde kum birikintileri var. Deniz sığlaştığı için bu kum birikintisi kullanılamaz hale geliyor. Barınakları kullanılabilir hale getiriyoruz. Su baskını nedeniyle dere ağızları tıkandığı için dere ağızlarını tutmaya çalışıyoruz. Su baskını kayıplarını en aza indirmek amacı ile açık Liman ve tersanelerde gemi büyüklükleri, Liman kapasiteleri arttıkça yüksek tonajlı gemilerin tersanelere alınabilmesi için su derinliğini bu araçlara uygun derinlikte tutuyoruz ve Bu kapasiteye cevap verecek şekilde limanlara giriş yapmak veya girişlerini sağlamak.

haber-boztepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu